Увага! Кліщі

Нарешті настали довгоочікувані дітьми та дорослими теплі весняні дні, однак приємне проведення часу може затьмарити зустріч з кліщами.

За даними Міністерства охорони здоров’я України, щорічно із укусами кліщів до медиків звертаються в середньому близько 20 тис. людей.

Найвища активність щороку припадає на квітень-травень та серпень-вересень. Зустріти кліщив можна у лісах та лісополосах, парках, траві біля доріг. Найбільш активні вони зранку та ввечері, або в похмуру погоду.

Як правило, кліщ обирає на тілі жертви ділянку з найніжнішою шкірою та присмоктується протягом 15-20 хвилин, при цьому виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним. Через кілька днів в місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.

Кліщі є переносниками збудників вірусних та бактеріальних захворювань. Найнебезпечнішими є такі захворювання як енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма). Проте не завжди укус кліща означає, що Ви підхопили хворобу. Для зараження необхідно, щоб кліщ залишався у шкірі щонайменше 24 години.

Що робити, якщо укусив кліщ?

  • Зверніться негайно до найближчої медичної установи.
  • Якщо немає такої можливості, не гайте часу і видаліть кліща самостійно. Зафіксуйте дату укусу.
  • Ні в якому разі не можна розчавлювати кліща, особливо пальцями! Оскільки вміст його черевця може забруднити рану і сприяти інфікуванню.
  • Небезпечно використовувати для видалення кліща народні методи (олію, лак для нігтів, нашатирний спирт, вазелін, гарячий сірник, тощо).
  • Видаліть кліща за допомогою петлі з нитки, закріпивши її найближче до місця укусу, або гострокінцевим пінцетом, захопивши кліща як можна ближче до поверхні шкіри. Після видалення обробіть місце укусу та руки антисептиком, або теплою водою з милом.
  • За даними CDC, зберігати кліща і відносити до лабораторії на дослідження не має практичної цінності. Утилізуйте його, загорнувши в шматочок липкої стрічки/скотчу, або змийте в унітаз.

В разі виявлення укусу кліща, негайно зверніться до сімейного лікаря.